Jak uczyć dzieci języków obcych

Dzieci przyswajają nową wiedzę i umiejętności w ekspresowym tempie. Ważne jest jednak również to, w jaki sposób im tę wiedzę przekazujemy. Jakie metody nauki języków obcych są najskuteczniejsze?
7359286694_063d68cda9_zW przypadku dzieci musimy zapomnieć o tradycyjnych sposobach stosowanych przy nauczaniu nastolatków czy dorosłych – żadne żmudne wkuwanie na pamięć, testy i dyktanda nie wchodzą w grę.

Dla kilkulatka nauka to przede wszystkim zabawa. Nie liczmy na to, że po kilku lekcjach odbędziemy z naszą pociechą poważną konwersację w obcym języku. Nauka w przypadku przedszkolaków to czas na osłuchanie się, przyswajanie nowych słówek „mimochodem”, wychwycenie rytmu i akcentu.

Pamiętajmy, że dzieci mają krótki tzw. zakres uwagi. Nie są w stanie skupić się na jednej rzeczy przez dłuższy czas, potrzebują różnorodności, zmian i nowych bodźców. W swobodnej i wesołej atmosferze są w stanie nauczyć się więcej.

Dlatego też wszelkie zajęcia dedykowane maluchom muszą być ciekawe, urozmaicone i dynamiczne. Dzieci przyswajają nową wiedzę za pomocą wielu zmysłów – słuchają, oglądają, wchodzą w interakcje.
Oglądanie anglojęzycznych filmów i bajek, słuchanie dialogów, rysowanie, śpiew, taniec, zabawy ruchowe – dzieci uwielbiają takie „lekcje”.

Na takich metodach bazują szkoły językowe, oferujące zajęcia dla najmłodszych.
Czy jednak warto wydawać kilkaset złotych miesięcznie na to, by maluch posłuchał angielskich piosenek w gronie rówieśników, poklaskał w rytm zagranicznej muzyki i obejrzał bajkę?
Przy odrobinie chęci, wolnego czasu i odpowiednich „pomocach naukowych” podobne zabawy edukacyjne rodzice mogą zorganizować swoim pociechom sami.

angielski_HANDLOWY

Tekst: Aladra
Foto: Flickr.com